top of page

Використання навчальної гри, як засобу формування мовленнєвої компетенції на заняттях з іноземної мови

                      Сучасний розвиток суспільства, зростаюча потреба у спілкуванні та співпраці між країнами й народами з різними мовами, історією та культурами вимагають суттєвих змін у підході до вивчення та викладання іноземних мов у навчальних закладах і відповідно до цього осучаснення освіти.  Метою навчання іноземних мов є формування в учнів комунікативної компетенції, що означає опанування мовою як засобом міжкультурного спілкування; розвиток умінь використовувати мову як інструмент у діалозі культур і цивілізацій сучасного світу.

              Переконана, лише добре знаючи свій предмет і постійно удосконалюючи педагогічну майстерність, можна навчити інших. Сучасне заняття іноземної мови вимагає використання інноваційних технологій, що забезпечують підвищення ефективності навчального процесу, гарантують досягнення запланованих результатів навчання. Інтерактивне навчання – це особлива форма організації пізнавальної діяльності, яка полягає у забезпеченні постійної активної взаємодії і ґрунтується на діалозі, моделюванні ситуацій вибору, вільному обміну думками. Це – спів навчання, взаємонавчання, в якому і студенти і викладач є рівноправними суб’єктами навчання лише з тією відмінністю, що педагог стає справжнім лідером дитячого колективу, організатором процесу навчання.

У процесі викладання німецької мови найбільшу увагу приділяю технологіям, заснованим на особистісно орієнтованому навчанні: розвивальному, інтерактивному, креативному. Особливо плідною вважаю проектну роботу з студентами як підсумкову роботу з теми.

Особистісно орієнтований навчальний процес передбачає певну переорієнтацію свідомості викладача, сприйняття особистості студента як цінності, а тому на заняттях пропоную матеріал практичної спрямованості. Ситуацію успіху намагаюся створювати доброзичливим коментуванням відповідей та дій студентів. Створюючи комфортні умови для навчання, за яких кожен студент відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, моделюю життєві ситуації, планую спільне розв’язання проблем, використовую рольові ігри.

Досвід показує, що використання інтерактивних методів навчання допомагає студентам бути демократичними й доброзичливими у спілкуванні з іншими людьми, критично мислити, приймати зважені рішення. Тому завдання викладача іноземної мови вбачаю в наближенні навчальної ситуації на занятті до умов сучасного життя.

З метою розвитку інтересу до вивчення німецької мови урізноманітнюю форми і методи роботи, застосовую інноваційні технології, добираючи найефективніші до певного типу заняття. Активно використовую парну та групову форми роботи, які сприяють вільному спілкуванню студентів іноземною мовою, розвивають навички співпраці, виховують почуття товариськості, прагнення не підвести друзів, бути надійним партнером. В умовах дружнього змагання кожен студент намагається відповідати якнайкраще. Використовуючи ігрові індивідуальні завдання, розвиваю особистість студента, даю змогу випробувати свої сили, стимулюю постійне прагнення до самоствердження в колективі. Помічаю, як студенти з радістю виконують їх, особливо коли почувають себе повноцінними партнерами викладача. Таким чином заняття перетворюю на жвавий діалог, обмін інформацією, девізом якого є: «Граючись – навчаємось, навчаючись – граємо».

Практичне оволодіння іноземною мовою неможливе без застосування активних методів та прийомів навчання. Активно використовую ті, які не потребують особливих умов або якихось надзвичайних особистісних якостей викладача. Такими нескладними, але досить ефективними засобами навчання є навчальні ігри та ігрові завдання. Вони сприяють оволодінню іноземними мовами і комплексній реалізації цілей навчання: практичних, виховних, загальноосвітніх, розвивальних.

Ігри допомагають засвоювати і систематизувати знання, формувати граматичні знання, лексичні та граматичні навички, розвивати всі види мовленнєвої діяльності (говоріння, аудіювання, читання та письмо), стимулюють мимовільне запам’ятовування мовного матеріалу, забезпечують комунікативну спрямованість навчального процесу. Вони активізують навчально-пізнавальну діяльність студентів, підвищують їх інтерес до занять, підсилюють позитивний емоційний фактор, сприяють створенню позитивного мікроклімату в групі, розвивають уяву, фантазію, уважність студента, формують почуття товариськості, колективізму, допомагають подолати сором’язливість, усунути мовні бар’єри, знімають втому тощо.

Психологія та філософія розрізняють три основні види діяльності в житті людини: гру, навчання і працю. Перехід від однієї діяльності до іншої – це взаємодія її попередніх і наступних форм. Гра, як перша форма у філогенезі, забезпечує ефективність цього переходу і підготовки до кожного наступного стану в житті не тільки дітей, а й дорослих. У цьому полягає ще одна причина необхідності застосування ігор у навчанні.

Досвід роботи підтверджує важливість використання ігрової форми навчання на заняттях німецької мови. У своїй роботі спираюсь на активне залучення студентів до навчальної гри з метою практичного засвоєння мовного матеріалу. Слід зазначити, що в навчальному процесі найбільший ефект дає систематичне використання ігор.

Працюючи в коледжі та ознайомлюючись із роботами науковців         (Є.І. Пассова, Н.К. Скляренко, Н.Ф. Бориско, Н.О. Красовської та ін..), вивчаючи досвід колег, переконалася, що ефективне вивчення іноземної мови можливе лише за умов використання цікавих для студентів видів робіт. Ігри та ігрові вправи сприяють якісному засвоєнню лексичного, граматичного й фонетичного матеріалу, розвивають навички аудіювання, говоріння, читання та письма. Використовуючи елементи змагання на заняттях, формую логічне мислення, підвищую ініціативність і активну діяльність студентів, стимулюю позитивні емоції, виховую інтерес до вивчення іноземної мови.

Плануючи ігрову діяльність студентів на заняттях німецької мови, дотримуюсь основних вимог до проведення ігрових вправ: спрямовую їх на реалізацію мети заняття; добираю практичні завдання, посильні для кожного студента (відповідно до рівня знань); дотримуюсь часу, відведеного на їх проведення (не довше 8-10 хв.); використовую різні форми (усні або письмові, колективні чи індивідуальні), надаючи перевагу усним колективним формам роботи.

Усі студенти однаково активно беруть участь у виконанні завдань. Правила гри і критерії оцінювання на заняттях визначаю чітко й однозначно. Оцінювання виконання ігрових вправ, що проводяться у формі змагань, є відкритим для студентів, кожен бачить свій результат.

До занять добираю ігри, різні за призначенням: лексичні, граматичні, фонетичні, а також для розвитку читання, аудіювання  та письма. Так, для вивчення нових граматичних конструкцій використовую ігри: «М’яч множини», «Магічна сімка», «Із усього світу», «Найкращий математик», «Коли відбуває потяг?», «Таблиця частин мови», «Запитання пані Граматики», «Морський бій», «Відшукай помилку», «Утвори речення», «Хто знайде пару?», «Гронування», «Lawinenspiel», „Kettenspiel“, „Ratespiel“, „Lotto“, „Domino“, „Quartet“, кросворди (опис деяких ігор подано в додатку).

Для розвитку говоріння, читання, аудіювання та письма добираю ігри, враховуючи особисті інтереси студентів, і максимально індивідуалізую ігрові завдання. Мовленнєві уміння формую в іграх: «Загублені та знайдені речі», «Подарунки», «Родинне дерево», «Гра-суперечка», «Детективи», «Ігри-загадки». Рухливі ігри спрямовую на розв’язання комунікативних завдань. У ході їх проведення намагаюся залучити всіх студентів групи.

Для проведення лексичних ігор підбираю такі завдання, які б сприяли збагаченню словникового запасу студентів, робили їх мову виразною і образною, допомагали б студентам вільно висловлювати свої думки німецькою мовою. Серед таких: ігри з м’ячем («М’яч антонімів», «Професії», «Продукти і речі»); ігри-малюнки; письмові ігри («Хто напише найбільше слів?», «Що не підходить?», «Як буде вірно?», «Хто знає більше?»); ігри з картками («Картинне лото», Відсутній», «Кожне слово – на своє місце», «Відсутній», «Я також», «Прочитай речення вірно»); ігри-загадки («Назви заголовок», «Знайти слова»); ігри для розвитку пам’яті («Хто назве найбільше предметів?», «Пригадай»); рухливі ігри («Що змінилось?», «Слова мають своє місце», «Хто народився в січні…»).

Часто практикую використання ситуативних, граматичних та інтелектуальних ігор, ігор-домислів. Переконана, що чітку межу використання ігор для студентів перших чи останніх курсів визначити неможливо. Головне, щоб ігри відповідали змісту, темі заняття, допомагали студентам у засвоєнні навчального матеріалу, приносили задоволення в навчанні. Саме таку мету ставить перед собою викладач.

Використання у практичній навчальній діяльності рольових ігор, ігрових завдань та ситуацій забезпечує необхідні умови для вивчення іноземної мови. Ігри, поряд з іншими методами, створюють ефективний комплекс навчання, який допомагає студентам засвоїти матеріал, навчає правильно використовувати його, дозволяє швидко й ефективно вивчати мову, а головне – навчити студентів учитись самостійно, цікаво та легко.

 

bottom of page